Stavebné povolenie alebo ohláška?
Chcete prerábať alebo rekonštruovať Váš byt a neviete:
- na koho sa máte obrátiť,
- či je nutné stavebné povolenie,
- alebo len ohlásenie stavebných úprav?
Žiadosť o vydanie stavebného povolenia alebo ohlásenia sa podáva na príslušnom stavebnom úrade vo forme vyplneného tlačiva spolu s prílohami. Ohlásenie, ako aj stavebné povolenie sa podáva pred samotným začatím prác. Práce môžete začať realizovať až po vyjadrení stavebného úradu, že nemá námietky (v prípade ohlášky) alebo vydaním stavebného povolenia.
Stavebné povolenie potrebujete:
– pri stavbách každého druhu bez zreteľa na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania; stavebné povolenie sa vyžaduje aj pri zmene stavieb, najmä pri prístavbe, nadstavbe a pri stavebných úpravách.
– na stavebné úpravy, najmä búracie práce pri ktorých sa mení vzhľad, priestorové usporiadanie bytu, spôsob užívania, zásahom do nosných konštrukcií.
V tomto prípade potrebujete aj súhlas väčšiny vlastníkov bytov dome s danou prerábkou. Ďalšou dôležitou vecou je stanovisko statika formou „statického posudku“ ktorý posúdi, či sú stavebné úpravy možné a či neohrozia statiku domu ani ľudí v bytovom dome.
Doba vybavenia: do 30-60 dní od podania
Ohlásenie stavebných úprav potrebujete:
– pri drobných stavbách, ktoré dopĺňajú hlavnú stavbu, pri stavebných úpravách, kde nemeníte vzhľad a spôsob užívania stavby, nezasahujete do nosných konštrukcií domu a neohrozujete stabilitu domu.
Doba vybavenia: do 30 dní od podania
Udržiavacími prácami, pri ktorých nie je potrebné ani ohlásenie (bežné udržiavacie práce), sú najmä
a/ opravy fasády, opravy a výmena strešnej krytiny alebo povrchu plochých striech, výmena odkvapových žľabov a odtokových zvodov, opravy oplotenia a výmena jeho častí, ak sa tým nemení jeho trasa,
b/ opravy a výmena nepodstatných stavebných konštrukcií, najmä vnútorných priečok, omietok, obkladov stien, podláh a dlažby, komínov, okien, dverí a schodišťových zábradlí,
c/ údržba a opravy technického, energetického alebo technologického vybavenia stavby, ako aj výmena jeho súčastí, ak sa tým zásadne nemení jeho napojenie na verejné vybavenie územia ani nezhorší vplyv stavby na okolie alebo na životné prostredie, najmä výmena klimatizačného zariadenia, výťahu, vykurovacích kotlov a telies a vnútorných rozvodov,
d/ výmena zariaďovacích predmetov, najmä kuchynských liniek, vaní, vstavaných skríň,
e/ maliarske a natieračské práce.
Povinnosti stavebníka voči ostatným vlastníkom bytov v čase rekonštrukcie:
– oznámiť spoluvlastníkom výveskou informáciu od kedy do kedy budú práce prebiehať
– rešpektovať ostatných vlastníkov bytov
– pri úprave inštalačného jadra – šachty, ktorá je súčasťou bytového jadra, musí stavebník ponechať manipulačný otvor z bytu, tak aby bol zabezpečený ľahký prístup k meradlám a armatúram v prípade výmeny alebo odstránenia poruchy na týchto zariadeniach.
– pri výmene okien musí dbať na to, aby firma nepoškodila zateplenie ani ostenia. Stavebník berie zodpovednosť na seba za prípadné poškodenie tepelnoizolačného systému, za prípadné zatekania a tepelné mosty, ktoré môžu vzniknúť neodborným zásahom pri osadení okien. Stavebník nesmie meniť tvar okien.
– spoločné priestory cez ktoré prenáša stavebný materiál musí upratať od stavebného prachu a nečistôt, aby sa nedostávali do iných bytov
– stavebník nesmie skladovať stavebný materiál v spoločných priestoroch, nesmie prenášať ťažké predmety osobným výťahom, aby neprišlo k preťaženiu a poškodeniu výťahu
– stavebník nesmie vyhadzovať stavebný odpad ani žiaden iný nadrozmerný odpad pri prerábaní bytu do kontajnerového stojiska. Odpady si musí odstrániť na vlastné náklady. V prípade, že stavebník napriek zákazu uloží stavebný alebo iný nadrozmerný odpad do kontajnerového stojiska jeho odpratanie zabezpečí správca na náklady stavebníka.